Projekt Gryf – Renowacja TS-11 Iskra 3H-1409

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

W dniach 20-23 lipca byliśmy w Krakowie, gdzie w Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP) zrekonstruowaliśmy malowanie samolotu TS-11 Iskra 3H-1409 w barwy jakie otrzymała ona w 1992 roku z okazji 40-lecia 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

4

Pomysł na odmalowana Iskrę

Pomysł na malowanie Iskry pochodzi od Filipa Jereczek-Bambrowicza (firma ModelMaker), a zrodził sie on w tracie przygotowywania kalkomanii do Iskier w pułkach bojowych, gdy okazało się, że 1409 znajduje się w MLP.

7

ModelMaker ufundował  farby, maski do godeł oraz pokrył koszta przejazdu załogi.  Po stronie MLP leżało przygotowanie samolotu do malowania i pokrycie go biała farbą.

 
11

13

Sprawdzona załoga modelarsko-malarska

W skład załogi wchodzili:

  • Kierownik zamieszania: Filip Jereczek-Bambrowicz
  • Współtwórca oryginalnego malowania, emerytowany technik 28 PLM: Ryszard Kuras
  • Znany Krakowski Modelarz:  Wojciech Butrycz
  • Współpracownik ModelMaker, modelarz i pasjonat: Bogdan „fiedotow” Żołnierowicz
  • Oraz jego syn:  Zbigniew Żołnierowicz

15

18

19

20

Malowanie Iskry 3H-1409

W trakcie 72 godzin malowania Iskry 3H-1409 wykonaliśmy około 200 roboczogodzin pracy, praca trwała od godzin porannych do późnych godzin wieczornych, a 21 lipca niemal do północy! Dzięki wytrwałości, zaangażowaniu oraz determinacji udało się z niewielkim poślizgiem zakończyć pracę w czwartek 23 lipca w południe.

26

28

W trakcie prac, dzięki zdjęciom z prywatnej kolekcji Ryszarda Kurasa odkryliśmy wiele ciekawostek odnośnie tego malowania, o których nie mieliśmy pojęcia gdy tworzyliśmy kalkomanię, co miejmy nadzieję już wkrótce zaowocuje szerszym opracowaniem i nową kalkomanią dedykowaną do tego samolotu.

30

31

Podziękowania

Z tego miejsca pragniemy podziękować całej załodze, Pracownikom Muzeum Lotnictwa Polskiego, Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Radwanowi , Krzysztofowi Mroczkowskiemu i w szczególności Piotrowi Łopalewskiemu, który na miejscu czuwał nad naszą załogą, pomagał, niejednokrotnie ratując nas z opresji.

34

35

Pragniemy również podziękować wam modelarze oraz właściciele sklepów modelarskich, bo to również dzięki wam udało się ten projekt zrealizować. Nie da się ukryć, że to dobre wyniki sprzedaży pozwoliły nam współfinansować to przedsięwzięcie.

Kup kalkomanie Model Maker w sklepie Arma Hobby

36

197

198

200

Author: Filip Jereczek

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *