Modelowanie Iskry w 3D

Ten post dostępny jest także w języku: angielski

Wykonanie modelu 3D to długi proces, którego staranne przeprowadzenie decyduje o jakości merytorycznej modelu. Pierwszą sprawa jest zdobycie dobrych planów samolotu. Następnie porównanie z danymi wymiarowymi i mnóstwem zdjęć. W ramach zapoznawania się z samolotem zrobiłem serię zdjęć Iskry w najbliższym dostępnym miejscu, czyli w Muzeum Wojska Polskiego. Mając plany, publikacje i zdjęcia, mogłem przystąpić do modelowania 3D. A ponieważ nie ma idealnych planów a zdjęcia często są zniekształcone – czekają na projektanta modelującego w 3D długie godziny żmudnego ślęczenia.

model 3D - Iskra

Nasz model powstał na bazie planów Grzegorza Skowrońskiego, opublikowanych w Model Hobby. Autor kreślił plany samolotu, z którym miał styczność służbową, wykazując się ogromna skrupulatnością. Trzeba było jednak wyłapać kilka zniekształceń w druku i drobnych pomyłek.

ts11_iskra_006

Dalej praca obejmowała czasochłonne rzeźbienie powierzchni zewnętrznej, ustalenie prawidłowych kształtów i wypracowanie w 3D wszystkich przejść między elementami płatowca, samolotu. Podczas pracy i rozgryzania konstrukcji Iskry nabrałem dużego szacunku dla konstruktora. Mały samolocik, a bardzo ładnie zaprojektowany, aż się chce już mieć gotowy model!

ts11_iskra_007

Po ustaleniu bryły samolotu przyszedł czas na podzielenie go na części. Wybraliśmy podział wg najważniejszych sekcji, z główną częścią kadłuba odlaną jako całość. Pomoże to w spasowaniu osobnych pokryw silnika od tyłu kadłuba i awioniki na dziobie. Ale o podziale na części napiszę następnym razem. Uważny obserwator może dużo domyśleć się z przedstawionych renderów.

Author: Marcin Ciepierski

Marcin jest profesjonalnym projektantem 3D. Przygodę z modelami zaczął w klubie "Śmigiełko" jako nastolatek. Skleja modele samolotów US Navy w skali 1:72. W firmie Arma Hobby jest wspólnikiem odpowiedzialnym za projektowanie modeli.

Share This Post On
468 ad

3 Comments

 1. Można wiedzieć w jakim programie projektowany jest model ?

  Post a Reply
 2. Oczywiście, to nie jest tajemnica. Nasze modele są projektowane na takim samym oprogramowaniu jak w firmach plastikowych, polskich i np. niemieckich, czyli w Rhino.

  Post a Reply
 3. Witam.

  Samolot jest ładnie zrobiony w Rhino.
  Używając również T-Splines?
  Mojim zdaniem tak.

  Ja robie coś takiego tylko za pomocy linii i pociągania powierchniami, ale kurde ciężko idzie 🙂

  Zycze sporo kolejnych takich ładnych samolotów.
  PS: Interesująca strona jest również: http://www.colacola.se
  ALe tam jest to projektowane w Cinema 4D.

  Radek z Czech

  Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *