Czy będzie Iskra z Revella?

Kilka dni temu polski Internet modelarski przeszło Tsunami nadziei na wypuszczenie modelu TS-11 Iskra w skali 1:48 przez firmę Revell. Przyczyną było zgłoszenie tego modelu w ankiecie producenta i możliwość głosowania na niego. Przez fora, blogi i Facebooka przeszła fala pośpiesznej mobilizacji. Polscy modelarze ruszyli oddawać głosy. W ciągu kilku dni model otrzymał ich prawie 4 tysiące, i wtedy ankieta… znikła? (…) Spróbujmy wyjaśnić co się stało.

Zawód, niedowierzanie i rozgoryczenie

Zawód, niedowierzanie rozgoryczenie. Te emocje towarzyszyły opadającej fali nadziei na porządny model plastikowy tej najważniejszej chyba w historii polskiego lotnictwa wojskowego maszyny.

Co się stało? Najbardziej prozaiczne wyjaśnienie – niemiecki producent nie zrozumiał sytuacji i naszych polskich emocji – i usunął Iskrę podejrzewając atak hakerski. Zastanówmy się jednak nad prawdopodobieństwem wypuszczenia Iskry przez mainstreamową firmę modelarską.

ts11_iskra_007

Czy plastikowa Iskra 1:48 jest możliwa?

Liczba oddanych głosów na Iskrę 1:48 robi wrażenie, ale pamiętajmy, jak potężna to była mobilizacja. „oddałem trzy głosy i namówiłem rodzinę” – takie wypowiedzi można było znaleźć na forach. Liczba głosów pokazuje, że możliwa sprzedaż tego modelu to na pewno nie więcej niż sprzedało się w kraju Mi-2 z Aeroplastu. Fachowcy od Revella na pewno mają nasz rynek dobrze policzony. I wiedzą, że nowa Me-109 czy F-16, czy inny popularny temat, sprzeda się u nas może nie tak licznie jak potencjalna Iskra, ale za to wsiąknie w dziesiątkach tysięcy sztuk w rynek światowy.

W takiej sytuacji wypuszczanie modelu, aby dopieścić polskich modelarzy nie będzie dla nich żadnym interesem, zakładając podobne koszty wyprodukowania form. Sorry, ale biznes is biznes, i przy dzisiejszej konkurencji na rynku modeli na taką egzotykę producenci nie pójdą.

Żywiczna  Iskra 1:48

Na rynku mamy już model żywiczny Iskry w skali 1:48. Produkt Choroszy Modelbud to model z historią. Zaczynał jako short-run zamówiony w Czechach przez najlepszego polskiego producenta kalkomanii. Niestety, w rozsądnej cenie Czesi nie byli w stanie zapewnić odpowiedniej jakości. To co im wyszło – zostało, na pewno z dużym nakładem wysiłku, doprowadzone do stanu używalności przez Choroszego. Model spotkała fala mieszanych uczuć. Krytyki za brak mechanizacji skrzydła i problemy ze spasowaniem. Z drugiej strony szczere zadowolenie, że model jest i da się zbudować.

rendering iskra 1:48

W końcu będzie dobry model Iskry w skali 1:48

Cała ta afera zbiegła się w czasie z planowanym ogłoszeniem przygotowania modelu Iskry 1:48 przez Arma Hobby. Nasza firma wypracowała kompletnie inne podejście do problemu. Stosowana technologia projektowania 3D, przemyślanego podziału części i wysokiej jakości odlewu i pozwala na wykonanie modelu w wysokiej jakości, z doskonałym spasowaniem właśnie z żywicy.

Dla czego jest to takie ważne? Ponieważ możemy wyprodukować model składalny jak plastik i jednocześnie z jakością plastiku wypchanego drogimi żywicami i blaszkami. Recenzje naszych modeli, opinie zadowolonych klientów (chodzi o modele serii Attack Squadron) potwierdzają to całej rozciągłości.

Iskrę opracowujemy już od lata 2013. Model jest planowany na wiosnę 2014. W najbliższych tygodniach będziemy publikować postępy prac na stronach niniejszego serwisu.

 Chcesz mieć nasz model Iskry 1:48?

Zapisz się na nasz newsletter, aby dowiedzieć się więcej i być na bieżąco z nowościami na temat Iskry i innych modeli. Każdy subskrybent otrzyma specjalną ofertę zakupu Iskry, kiedy będzie gotowa.

Email :
Imię :
Nazwisko :

Zgadzam się z polityką prywatności

Author: Wojtek Bułhak

Wojtek skleja modele od przedszkola. Był wychowankiem a następnie instruktorem w klubie "Śmigiełko". Z wykształcenia biolog od żab od 15lat pracuje w branży modelarskiej. Skleja figurki i trochę pancerki oraz samolotów. Preferuje polska tematykę oraz lotnictwo US Navy. W firmie Arma Hobby jest wspólnikiem odpowiedzialnym za marketing i sprzedaż.

Share This Post On
468 ad

1 Comment

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *